Prezentujemy drukowaną edycję biuletynu Stowarzyszenia Introligatorów Polskich „Introligator Polski”.
Zachęcamy i uprzejmie prosimy o zasilenie nas darowizną. Bez względu na kwotę, nawet tą najmniejszą. Przybliży Nas do tego co jeszcze stworzymy w niedalekiej przyszłości.
Wesprzyj nas na: https://zrzutka.pl/6pfp6k
Biuletyn o nazwie „Introligator Polski” jest pierwszym czasopismem o tematyce introligatorskiej od wielu lat. Ostatnie czasopismo związane z tematyką rzemiosła introligatorskiego było wydane w roku 1934 pod nazwą „Polska Gazeta Introligatorska”.
Wersja cyfrowa przyjęła się z dużym zainteresowaniem i wieloma pozytywnymi komentarzami. Wspomniany na Zrzutce biuletyn numer JEDEN jest kontynuacją numeru zerowego w postaci elektronicznej wydanego na koniec grudnia 2020 roku, który był rozsyłany tylko dla członków Stowarzyszenia Introligatorzy Polscy.
Wersja drukowana została złożona na nowo, urozmaicona o dodatkowe artykuły, między innymi: nt. krakowskiej wystawy o Robercie Jahodzie, przedruk artykułu z Polskiej Gazety Introligatorskiej o pracach uczennic kursu introligatorstwa artystycznego w Poznaniu z 1931 roku. Dodatkowo jest lista kursów i konkursów introligatorskich, lista członków SIP na koniec roku 2020 i przedruk grafiki przedstawiającej dziewiętnastowieczny zakład introligatorski. Ponadto z numeru „0” jest artykuł Pana Leonarda Rosadzińskiego o przenoszeniu okładki starej książki do bloku innej książki tzw. „remboitage”. Jacek Tylkowski opisał swój sposób na dekorację brzegów książek. Elżbieta Pokorzyńska opisała „Leksykon oprawozdawczy”. Leszek Knyrek wspomina „Woodstok dla introligatorów”, wcześniej wspomnianą krakowską wystawę poświęconą Jahodzie i wizytę członków Stowarzyszenia w marmurkowni.pl. Marcin Kowalczyk opisuje historię pewnej introligatorskiej prasy do złoceń Piotra Borowego.
Publikacja zamknęła się w 34 stronach i zawiera artykuły pisane zarówno przez praktykujących introligatorów jak i historyków badających dzieje książek i opraw introligatorskich.
Bardzo zależy nam na Państwa wsparciu, gdyż biuletyn w sposób znaczący przekłada się na popularyzację tego zanikającego rzemiosła introligatorskiego.
Zakup Biuletynu SIP możliwy jest za pośrednictwem: https://zrzutka.pl/6pfp6k